Początek leczenia nałogu alkoholowego
Kiedy zmagasz się z zaburzeniami korzystania z alkoholu – czyli alkoholizmem, możesz poczuć, jakby to nie miało kresu. Ale nie musisz sam cierpieć. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, które pomogą Ci w zwalczeniu alkoholizmu, by wrócić do zdrowego oraz pełnego życia.

Terapia alkoholowa

Różne czynniki, takie jak:
•    historia lekarska,
•    system wsparcia,
•    motywacja indywidualna

Są w stanie odegrać znaczącą rolę w sukcesie Twojego powrotu do dobrego samopoczucia. Leczenie alkoholizmu winno być monitorowane przez skład zawodowców medycznych w zakładzie rehabilitacyjnym. W całym kraju są liczne ośrodki leczenia alkoholizmu i są obsługiwane przez specjalistów, którzy pomogą Ci przejść przez każdy etap procesu powrotu do zdrowia – od odtrucia po życie po odwyku. Pomyśl o nich jako systemie pomocy przez 24 godziny w tygodniu, jaki będzie z tobą świętować Twoje sukcesy i współpracować z Tobą, kiedy będziesz przechodził przez wszystkie wyzwania.

Pamiętaj, że pokonanie alkoholizmu jest procesem
Mniej niż jedna druga osób powraca do nałogu po osiągnięciu jednego roku wstrzemięźliwości. Ilość ta zmniejsza się do mniej aniżeli 15 procent, do osób które wracają po pięciu latach trzeźwości. W dążeniu do największej szansy na długotrwałą trzeźwość po zakończeniu leczenia szpitalnego lub ewentualnie ambulatoryjnego, wypada asystować w miejscowych grupach wsparcia i kontynuować doradztwo.

Kiedy jest najbardziej odpowiedni czas na leczenie?
Przed nawiązaniem leczenia figura musi najpierw rozpoznać swój stan i mieć ochotę opuścić alkohol. Nieraz jednostka może uznać, że poradzi sobie z problemem z alkoholem na własną rękę. Innym wspólnie członkowie rodziny lub przyjaciele są w stanie rozpocząć interwencję alkoholową. Łączy się to z tym, że bliskie osoby wyrażają trwogi o nadmierne picie alkoholu przez daną osobę. Interwencja pomaga też rozpocząć dyskusję na temat osiągalnych opcji kuracji oraz wsparcia.

Nie ma godziwego lub złego czasu na poszukiwanie leczenia. Jeżeli niemniej jednak nie pozostanie podjęte leczenie, alkoholizm może wywoływać dużo pobocznych problemów, takich jak komplikacje zdrowotne, problemy finansowe, komplikacje z relacjami oraz zakłócenia zawodowe.