Coraz to więcej dam, które rodziły swoje dzieci sposobami natury przyznaje, że ma poważne trudności z mięśniami dna miednicy. Przede wszystkim, są to kłopoty z nietrzymaniem moczu i ból w dole brzucha, który wynika z tego, że niektóre organy zmieniły nieco swoje miejsce po porodzie.

Poprawia napięcie mięśni miednicy

Do niedawna był to temat tabu oraz mało jaka z pań decydowała się mówić o własnych problemach po porodzie. W wielu przypadkach wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Dziś jednakże lekarze ginekolodzy sami informują o takiej możliwości przyszłe matki. Poza tym, także w trakcie zajęć w szkole rodzenia wolno dowiedzieć się dużo o tym, jakie są w stanie pojawić się skutki porodu.
Problemami z mięśniami dna miednicy pojawiają się również u kobiet, które rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Z reguły u nich pojawia się w następnej kolejności ból w dole brzucha oraz komplikacje ze współżyciem. Naturalnie, nie musi być to normą oraz niektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, mimo to ogromny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najważniejszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, jaką można podjąć niezwykle błyskawicznie po porodzie. Im szybciej jest taka możliwość, tym poprawniej, ponieważ ćwiczenia dają w owym czasie poprawniejsze efekty. Podczas fizjoterapii, wykonuje się różnego typu ćwiczenia, jakie mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w trafny sposób kurczyły. Poza tym, bardzo znaczącą kwestią są także treningi oddechowe, które trzeba w następnej kolejności jak na ogół powtarzać. Dodatkowo, pacjentki uczą się także, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która powinna pojawić się w trakcie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie zalecana jest przede wszystkim kobietom, które miały więcej porodów. Mogą jednak z niej korzystać także panie, które rodziły dzieci po raz pierwszy, jeśli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia ma być obowiązkowa po porodzie, tak jak w przypadku co niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niezwykle szybko zezwala ona powrócić do normy i czuć się odpowiednio. Sporo pacjentek myśli, że to naturalnie dzięki takim treningom są w końcu w stanie wyprostować się i wykonywać cięższe czynności, jakie do tej pory wywoływały u nich nietrzymanie moczu bądź dolegliwości bólowe. Doktor ma prawo na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje także możliwość skierowania z takich zajęć oraz ćwiczeń odpłatnie, w ramach prywatnej opieki leczniczej.